Blaski i cienie jakie niesie ze sobą ciąża

Wiele kobiet marzy o posiadaniu potomstwa. Nie zależenie od tego, czy są w stałym w związku, czy też nie, chcą mieć kogoś do kochania i rozpieszczania.  Taka już natura kobieca, do tego jesteśmy powołane. Z pewnością dziecko wiele zmienia w życiu kobiety i nie zawsze są to zmiany na gorsze. Wręcz przeciwnie, dziecko potrafi wnieść do życia tyle miłości, że nie można czasem tego ogarnąć. Nieprzespane noce, nowe obowiązki, brak czasu dla siebie. To wszystko robi się nieważne, kiedy widzimy uśmiech tego małego człowieka. Z pewnością ciąża to stan wyjątkowy, ale kiedy ulega rozwiązaniu czujemy nieograniczony bezmiar miłości. 

Od momentu, kiedy ciąża jest już potwierdzona, czyli gdy wracamy od lekarza z potwierdzonym testem Beta hCG czujemy, że nasze życie podąża już w innym kierunku. I choć często nie byłyśmy do tego przygotowane, to prawie zawsze jest to wiadomość budząca nadzieję na pozytywne zmiany w życiu. 

Ciąża to nie choroba

Od momentu kiedy usłyszymy słowo ciąża, nie jesteśmy już odpowiedzialne tylko za siebie. Zmieniamy swoje zachowanie, uważamy na zdrowie, mniej pracujemy. Nie znaczy to jednak, że musimy rezygnować ze wszystkich przyjemności życia. 

Powszechnie uważa się, że ciąża obliguje do większej dbałości o siebie. W końcu ciało kobiety zmienia się przez te 9 miesięcy, przygotowuje do porodu. Konieczne są wizyty kontrolne u lekarza i monitorowanie na bieżąco stanu zdrowia. Jeśli jednak wszystko przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby rezygnować z pracy, zaprzestać aktywności ruchowej, czy przechodzić na specjalną dietę.

Kobieta w ciąży może mieć specyficzne gusta kulinarne. Powszechnie znane są zachcianki ciążowe, czyli np. potrzeba smaku kwaśnego lub słodkiego. Tak naprawdę wszytko jest dozwolone, w granicach zdrowego rozsądku. Ciąża niesie za sobą zwiększone zapotrzebowanie na określone składniki pokarmowe, gdyż rozwijający się płód tego wymaga. Potrzeba więcej witamin, minerałów oraz białka. Lecz kiedy brak apetytu, nie powinno się też zmuszać do jedzenia. 

Ciąża to stan błogosławiony

Wiele się mówi o samopoczuciu kobiet w ciąży. Cała rodzina zwykle chodzi na paluszkach i z pobłażaniem traktuje humory przyszłej mamy. Wiadome jest przecież, że ciąża niesie ze sobą zmiany hormonalne. Wpływają one nie tylko na wygląd kobiety, co i na jej nastroje. Raz uśmiechnięta i zadowolona, by za chwilę wybuchnąć płaczem. Nie należy tego uważać za coś złego. Partner zapewne będzie musiał nie raz pojechać w nocy do sklepu całodobowego, aby tylko spełnić zachciankę. Jednak to wszytko szybko mija, kobieta będąc w ciąży zasługuję na jak najlepsze traktowanie. W końcu nosi w sobie nowe życie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *