Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Zaraz po zapłodnieniu w organizmie kobiety następuje szereg zmian hormonalnych. Na samym początku przyszłe mamy nie wiedzą, że noszą pod sercem maleństwo, jednak z czasem wyczuwają subtelne różnice i objawy, które są oznakami ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Po czym poznać, że zostaniesz matką?

Brak miesiączki

Pierwszym, głównym objawem zajścia w ciążki jest brak comiesięcznego krwawienia. Jeśli okres nie pojawia się w danym terminie, warto zakupić test ciążowy lub wykonać testy krwi w laboratorium. U niektórych kobiet mimo tego, że w ciąży może występować krwawienie i plamienie, często mylone z miesiączką. Bywa tak, że miesiączka pojawia się nawet 4 miesiące po zajściu w ciążę.

Zatrzymanie nie wody w organizmie

Przyszłe mamy tuż po zapłodnieniu odczuwają tą dolegliwość. Brzuch zaczyna nie powiększać, lekko puchną nogi. Kobieta czuje się ciężka i nabrzmiała. Do tego dochodzi tkliwość piersi, którą łatwo pomylić z objawem napięcia przedmiesiączkowego.  Czasami sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach uwydatniają się.

Nudności oraz wymioty

Nudności dokuczają ciężarnym zazwyczaj rano, zaraz po przebudzeniu. Najczęściej skarżą się na nie kobiety, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka. Za poranne mdłości odpowiada wysokie stężenie hormonu hCG, produkować w trakcie ciąży przez warstwę komórek zewnętrznej błony płodowej. Nudności i wymioty mogą trwać kilka godzin lub kilka dni. W ciężkich przypadkach uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i spożywanie posiłków.

Objawy ciąży pozamacicznej

Objawy ciąży ektopowej na samym początku niczym nie różnią się od ciąży prawidłowej. Klasycznymi oznakami ciąży pozamacicznej jest częsty i silny ból, krwawienie z pochwy oraz nieregularne plamienia, a także guz przydatków (wykrywany przez ginekologa w trakcie badania).

Ból zwykle pojawia się w lewej lub prawej stronie brzucha, w części jajowodu. Ustępuje po jakimś czasie samoistnie. Może być tępy lub kłujący. Z czasem pojawić się może kłucie przy oddychaniu, ból staje się coraz bardziej ostry i zaczyna promieniować. W takim przypadku jak najszybciej należy jechać do szpitala.

Zmęczenie oraz ból brzucha

Zmęczenie w ciąży to wynik gwałtownego wzrostu progesteronu. Pojawia się senność, kobieta mogłaby przespać cały dzień i wciąż czuje się zmęczona. Czasami zmęczenie to skutek nudności raz niskiego apetytu w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto jednym z objawów ciąży może być ból brzucha. Tępy ból w okolicach podbrzusza przypomina ten, który pojawia się w trakcie miesiączki. U niektórych kobiet już na samym początku pojawia się zgaga oraz wzdęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *