Jak traktować małe dziecko?

Każde dziecko potrzebuje przede wszystkim miłości i uwagi rodziców. Nie lubi zbyt wielu obowiązków, za to lubi być rozpieszczane? Skąd my to znamy, to standardowe zachowanie. Mały człowiek dopiero uczy się życia, wchodząc w środowisko społeczności w jakiej żyje. Dziecko poznaje świat dzięki rodzicom, ale chce być również w centrum  ich zainteresowania. Rodzice są jego pierwszymi nauczycielami. Dobrze, gdy uczą go miłości, akceptacji i szacunku dla siebie oraz innych ludzi. Wszak tak powinno się traktować innych, jak i samego siebie. 

Wiadomo, że każde dziecko jest inne. Dzieci różnią się od siebie nie tylko wyglądem, płcią, co przede wszystkim charakterem. Nie da się tego zaprogramować. Przykładowo dziecko matki, która ma charakter flegmatyczny może okazać się cholerykiem. Jest to swego rodzaju dysonans, na który nie wiele można zaradzić. Przede wszystkim akceptacja, zrozumienie i dużo cierpliwości są receptą na wiele problemów rodzicielskich.

Dziecko w centrum zainteresowania

Nie powinno się wymagać od dziecka zbyt wiele. W zależności od jego wieku ustalamy mu jego rytm dnia. Często toczy się on według posiłków, spacerów oraz zabaw. Zbyt duża ilość obowiązków, jak i nuda to dwie zupełnie odmienne strony medalu. Każde dziecko chyba nie znosi tego, aby mu coś narzucać. Za to łagodna zachęta przyniesie często lepsze wyniki. Obietnica nagrody może okazać się bardzo kusząca. Dziecko, na które rodzice nie zwracają dużej uwagi czuję się opuszczone i zniechęcone. Z kolei jeśli nadmiernie mu organizować zajęcia, może poczuć presję otoczenia. Ze wszystkim, nawet z zabawą potrzeba znać umiar. W ciągu dnia każdy musi odpocząć, a drzemka po obiedzie niech będzie wpisana w rytm dnia na stałe. Tak samo zresztą jak wieczorne czytanie książek na dobranoc. Takie rytuały tworzą bliskość.   

Przedszkole i szkoła

Przychodzi w końcu ten czas, gdy dziecko zaczyna korzystać z instytucji takich jak żłobek, przedszkole, szkoła. Wprowadzają one do jego życia ustalony rytm, obowiązki, ale i przyjemności. Kontakt z rówieśnikami może być rzeczą prostą, wynikającą z potrzeby towarzystwa. Zdarzają się też sytuacje konfliktowe, kiedy rzeczywistość szkolna przekracza oczekiwania małego człowieka. 

Nie da się chyba nigdy uniknąć problemów, gdyż życie w społeczeństwie zawsze takie będzie przynosić. Dzieci w grupach mają często odmienne potrzeby, charaktery, pochodzą z różnych domów.  Ważne jest, aby rodzice przeprowadzili małego człowieka przez trudne chwile z poczuciem zaangażowania. Przedszkole, szkoła mają przekazać nie tylko wiedzę, co i nauczyć zachowań społecznych. Nie warto jest jednak nakładać na dziecko zbyt wielu obowiązków, a zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *