Jak ubierać dziecko zimą, aby spacer był przyjemnością?

Większość mam na pytanie, w co ubierać dziecko zimą odpowiada bez wahania, że „na cebulkę”. I niby wiadomo, co to oznacza, choć jak się już okazuje w codziennej praktyce rodzicielskiej: niekoniecznie. Ubiór dziecka „na cebulkę” w potocznym rozumieniu kojarzy się z kilkoma warstwami stroju. I tak sądzą również ci, którzy potrafią włożyć dziecku trzy swetry jednocześnie. Tymczasem ten i podobne błędy, mogą być przyczyną porażek w trakcie, tak ważnych dla zdrowia dziecka, zimowych spacerów. Dzieci zmarznięte lub przegrzane marudzą i tym samym zniechęcają mamy do wychodzenia z domu. Co zatem należy brać pod uwagę planując dziecięcy ubiór na zimowy spacer lub inne wyjście z domu?

Jak jest cel wyjścia z domu z dzieckiem?

Zimowy ubiór dziecka planować należy biorąc pod uwagę cel wyjścia z domu. Inaczej przecież będziemy ubierać dziecko na spacer do parku, inaczej na wizytę u lekarza, a jeszcze inaczej, jeśli jest to wspólna wyprawa do sklepu. Zasada prawidłowego ubioru jest taka, że wkładamy dziecku przewiewną, przyjemną bieliznę, najlepiej z bawełny lub delikatnego lnu i dopiero na jej bazie nakładamy kolejne warstwy ubioru. W zimowej garderobie dziecka najlepiej sprawdzają się kombinezony z odpinanym krokiem, umożliwiającym sprawne odpieluchowanie malucha. Jeśli wychodzimy z dzieckiem do lekarza lub na proszoną wizytę, warto zaplanować dwie warstwy stroju. Zewnętrzną, nieco cieplejszą i wewnętrzną: tę, w której dziecko pozostawać będzie przez dłuży czas. Jeżeli w planach mamy długi, dotleniający spacer znakomite będą też dziecięce dresiki zharmonizowana z ocieplanymi spodniami i kurtką. Wierzchnie warstwy stroju powinny być nie tylko nieprzemakalne, ale i nie blokować ruchu dziecka, zarówno w wózeczku, jak i na nóżkach.

Lekarstwo na zdzieranie czapek i szalików?

Niektóre dzieci nie znoszą zimowych czapek i szalików. Efekt tej antypatii jest taki, że większość czasu na świeżym powietrzu mama spędza na walce o niezdejmowanie tych części garderoby. Lekarstwem na ten stan rzeczy są efektowne, śmieszne zimowe czapki. Projektanci zimowej odzieży dziecięcej zadbali o to, aby obecnie śmieszne zimowe czapki można było kupić a najróżniejszych formach. Są więc głowy zwierzątek, półmaski z bohaterami ulubionych kreskówek, śmieszne zimowe czapki w formie kolorowych peruczek klaunów albo czap krasnali. Kupując taką wersję czapki przekonamy niesfornego malucha, aby nie tylko nie zdejmował czapki na zewnątrz, ale wręcz nosił ją z dumą. Śmieszne zimowe czapki tworzone są w uroczych kompletach z szalikami lub trojaczkach z rękawiczkami. Cel jest taki, aby maluch chciał nosić bez sprzeciwu te elementy zimowej garderoby, oszczędzając tym stresu opiekunom.

Uwaga na stópki – zimowe skarpetki dla dziecka to absolutna podstawa!

Planując ubiór zimowy dziecka obowiązkowo należy pomyśleć o odpowiednich skarpetkach. Muszą być one nie tylko dobrze dopasowane, bo zbyt luźne będą ześlizgiwać się ze stópek i tworzyć niewygodne zgrubienia w bucikach, a zbyt ciasne utrudnią krążenie krwi w nogach, ale i postawić trzeba na naturalne, antyalergiczne materiały. Nie każde dziecko może nosić owcze skarpetki i mowa tu nie tylko o skłonnościach alergicznych, ale i ograniczeniach sensorycznych. Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, a więc nadwrażliwe na bodźce, mogą w przypadku skarpetek z wełny odczuwać nieprzyjemne drapanie. Dla tych grup, bardzo wymagających, zimowych spacerowiczów, dostępne są skarpetki z delikatnego, miękkiego polaru. W kolekcjach skarpetek polarowych wybierać można różnorodne długości i wzory dziecięcych skarpet, od stópek do mocno zabudowanych butów, poprzez klasyczne modele do kostek, aż do skarpetek wkładek do zimowych kaloszy z warstwą ocieplającą, na kolanówkach do kozaczków dziecięcych kończąc. Zimowe skarpetki dziecięce to prawdziwe królestwo barw i wzorów, od skarpetek jednobarwnych, dwukolorowych, tęczowych i w paski lub kratki, aż do wizerunków bajkowych bohaterów lub skarpetek imitujących psie lub kocie łapki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *