Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziewczynki?

Lalki od wielu lat to czołowe zabawki dla dzieci. Najczęściej sięgają po nie dziewczynki, ale coraz częściej zdarza się, że lalkami lubią bawić się również chłopcy. Popularne na rynku lalki Baby Born to szczyt dziecięcych marzeń od wielu lat. Jakie sekrety kryje w sobie zabawa lalkami, że nigdy się nie nudzą? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Zabawa lalkami – korzyści dla rozwoju dziecka

To, co z pewnością jest jedną z najważniejszych kwestii dotyczących zabawy lalkami, to fakt, że w odpowiedni sposób łączą one świat dziecięcy z dorosłymi czynnościami. Pozwalają maluchom na budowanie pewności i bezpieczeństwa, czyli tego, czego same oczekują od swoich rodziców. Zabawa lalkami Baby Born to przede wszystkim nauka empatii i troskliwości, co pobudza w dzieciach zmysły opiekuńczości i bezpieczeństwa w stosunku do innych osób. Uważa się również, że to jeden z pierwszych kroków, który już na tym etapie przygotowuje dziecko do roli rodzica. Sięgając bardziej rozbudowanych analiz, można stwierdzić, że zabawa lalkami pełni również funkcję terapeutyczną, co jest bardzo ważne na każdym etapie rozwoju człowieka. Często maluchowi jest trudno opowiedzieć o swoich troskach i zmartwieniach, które przeżywa również w odniesieniu do rówieśników. Dlatego za pomocą odgrywania scenek, może dać upust swoim emocjom, a jednocześnie wytłumaczyć sobie motywy różnorodnych zachowań. Warto zatem obserwować, w jaki sposób bawi się nasze dziecko. 

Dobór odpowiedniej lalki względem wieku

Zabawa lalkami może mieć również dla dziecka funkcje typowo adaptacyjne. Gdy nadchodzi nowa sytuacja w życiu malucha, odgrywając scenki, może starać się bardziej i lepiej z nią oswoić. Warto korzystać z tej możliwości i postarać się bawić z dzieckiem w taki sposób. To sprawia, że maluch uczy się również umiejętności społecznych, analizy zachowania, a także kreuje swoje role w społeczeństwie. Lalki Baby Born pozwalają również na skuteczny rozwój mowy dziecka. Podczas zabawy dzieci często prowadzą długie monologi, bądź dialogi między bohaterami, co sprawia, że ćwiczą umiejętności wypowiadania się. Ważne jest, aby odpowiednio wybrać lalkę dostosowaną do wieku malucha. Wtedy mamy pewność, że zabawa wpływa na niego właściwie. Zainteresowanie lalkami pojawia się najczęściej około 12-18 miesiąca życia, jednak już wcześniej warto wprowadzać lalki do zabawy. Dla niemowlaka doskonale sprawdzi się szmaciana wersja lalki, ponieważ jest miękka i przytulna. Starsze dzieci, w wieku 3-5 lat, preferują lalki, które wyglądają jak prawdziwe dzieci. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *