Jak wybrać stół idealny

Zastanawiając się nad wyborem mebli zawsze staje się przed problemem dotyczącym tego, jak znaleźć coś, co zachwyci nas swoim wyglądem i będzie jednocześnie praktyczne. Jednak jest pewien element, w przypadku którego jest to wyjątkowo trudne – stół jadalniany. Tylko z pozoru wydaje się to proste, ot, wziąć pierwszy lepszy drewniany mebel na czterech nogach. To bardzo błędne myślenie! Wystarczy tylko trochę poszukać, żeby odkryć całe bogactwo różnorodnych rozwiązań. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony mamy możliwość znalezienia czegoś, co będzie idealnie opowiadać naszym potrzebom i wymaganiom, a z drugiej – jak odnaleźć się w tym gąszczu możliwości i nie dać się omamić wielości ofert. W tym celu należy trzymać się paru wytycznych, a na pewno będziemy zadowoleni.

Wybór spersonalizowany

Przede wszystkim zacząć należy od tego, jakie są nasze oczekiwania. Każdy z nas ma swój indywidualny gust i subiektywne poczucie piękna, dlatego też idealny stół jadalniany będzie różnił się zależnie od wizji różnych osób. Zastanówmy się, na jaki styl chcemy postawić, czy zamierzamy stworzyć swojski, ciepły klimat czy też pociąga nasz wyrafinowana elegancja. Mając już ogólne wyobrażenie nie tylko tego jednego mebla, ale też całego pomieszczenia, w którym będzie stał, można przejść do obmyślania szczegółów. Bezpośrednio z kwestią naszych upodobań i dopasowania do całokształtu łączy się wybór kolorystyki, a zatem i materiału, z którego wykonany będzie stół. Jeżeli podoba nam surowa prostota warto postawić na ciężkie meble wykonane ze szlachetnych rodzajów drewna, takich jak dąb czy buk, a jeśli zależy nam na jasnej barwie, która ociepli wygląd jadalni, warto wybrać jesion. Znajdzie się także coś dla wielbicieli ekstrawagancji i niebanalnych rozwiązań – krzykliwe kolory  i elementy metalowe zyskują coraz większą popularność, tak samo jak biało-czarny minimalizm.

Skoro już kwestie estetyczne są ustalone, czas przejść do strony praktycznej. Należy ustalić przede wszystkim, jaka jest możliwa wielkość stołu, co zależy głównie od rozmiarów pomieszczenia, w którym będzie stał. Najlepszym i najbardziej polecanym rozwiązaniem jest rozkładany stół jadalniany, który w przypadku większych imprez rodzinnych z powodzeniem pomieści dodatkowe kilka osób, a na co dzień nie będzie niepotrzebnie zagradzał drogi. Kolejna kwestia to kształt, tutaj też nie jesteśmy ograniczeni przez tradycyjny prostokąt.  Dobrze prezentują się także stoły owalne, a i warto poszukać ciekawych i nowoczesnych rozwiązań dotyczących stołowych nóg. Ostatnią kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę jest przeznaczenie stołu – czy będzie wykorzystywany jedynie w przypadku większych uroczystości czy też rodzinną tradycją jest spożywanie wspólnych posiłków. 

Efekt końcowy

Warto przyłożyć się do poszukiwań idealnych mebli, mając na uwadze to, że będą nam towarzyszyć codziennie. Dlatego też postarajmy się, by nasz ostateczny wybór zarówno cieszył oko, jak i stanowił najbardziej praktyczne, funkcjonalne i dopasowane do nas rozwiązanie. Zbierając w jedną zwartą całość wszystkie elementy – kolor, surowiec, kształt i wielkość i łącząc je tak, by odpowiadały naszej wizji, mamy szansę na idealny stół jadalniany, który będzie służył nam przez wiele, wiele lat i będzie świadkiem mnóstwa radosnych chwil – a przecież taki jest właśnie cel!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *