Krzesła do kuchni drewniane – niezbędnik serca domu

Drewno jest najpopularniejszym materiałem budowlanym. Jego obecność widać w każdym domowym wnętrzu. Niektórzy nie wyobrażają sobie aranżacji mieszkania bez drewnianych podłóg, inni lubują się w drewnianych meblach. To, czego nie powinno zabraknąć w żadnym domu to kącik jadalny w kuchni lub jej pobliżu. Jego podstawowym elementem jest stół i krzesła. Dlaczego warto postawić na siedziska wyprodukowane z naturalnego komponentu, jakim jest drewno?

Dlaczego w kuchni nie powinno zabraknąć drewnianych krzeseł?

Kuchnia to serce każdego mieszkania. To tutaj przyrządza się posiłki, pije kawę i czyta poranną gazetę. Miejsce to powinno kojarzyć się z ogniskiem domowym. Nie bez powodu jednym z najpopularniejszych stylów dekoratorskich w ostatnim czasie jest styl rustykalny, który przywodzi na myśl klimat polskiej wsi. Krzesła do jadalni tapicerowane w połączeniu z drewnianymi meblami oraz folklorystycznymi elementami wykończeniowymi stwarzają prawdziwie sielankową atmosferę.

Oczywiście nie oznacza to, że sprawdzają się one wyłącznie w tego rodzaju wnętrzach. Drewno jest na tyle uniwersalne, że wspaniale komponuje się również z nowoczesną odsłoną kuchni. Modernistyczna aranżacja w stalowych kolorach z zachowaniem idei minimalizmu nie wyklucza drewnianych mebli. Wręcz przeciwnie — krzesła do kuchni drewniane niwelują surowy wygląd wnętrza, które staje się bardziej przytulne.

Ponadczasowość drewna sprawia, że krzesła prezentują się niezwykle elegancko. Co istotne, jest to również solidny i trwały materiał. Najczęściej wybieranymi surowcami są dąb i buk. Oba charakteryzują się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi. Drewniane krzesła pielęgnowane w odpowiedni sposób powinny zatem służyć domownikom przez długie lata. 

Jak dbać o krzesła drewniane?

Ze względu na wysoką jakość gatunkową, o krzesła do kuchni drewniane należy dbać z należytą starannością. O czym nie można zapomnieć? 

Pierwszą, najważniejszą zasadą jest to, aby krzeseł nie przemywać wodą. Przenikanie płynu w strukturę drewna może doprowadzić do jego gnicia oraz powstania nieestetycznych zgrubień na jego powierzchni. Aby pozbyć się kurzu oraz innych zanieczyszczeń, bezwzględnie należy stosować środki czyszczące dedykowane wyłącznie meblom drewnianym. Jeśli na krzesło zostanie wylana płynna substancja, do jej usunięcia używa się suchej, bawełnianej szmatki lub kawałka ręcznika papierowego. 

Po drugie, krzesła do kuchni drewniane wymagają regularnych czynności konserwujących. Zabezpieczony materiał odporny jest na uszkodzenia oraz działanie czynników zewnętrznych. W tym celu stosuje się lakierowanie, woskowanie oraz olejowanie.

Pierwszy zabieg daje efekt ładnego połysku i zapewnia ochronę przed zabrudzeniem. Z lakierowanej powierzchni łatwiej bowiem usunąć powstałe na krześle plamy. Dzięki woskowaniu zamykają się pory drewna, kurz wolniej się na nim gromadzi, a słoje zostają ładnie wyeksponowane. Olejowanie oznacza zaś impregnację drewnianych krzeseł. Olej wnika w głąb surowca, odżywia go i chroni przed działaniem wody. Ponadto sprawia, że zarysowania są mniej widoczne. Popularną metodą jest natłuszczanie mebli drewnianych oliwą z oliwek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *