Serwis do herbaty – jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Porcelanowy zestaw do podawania herbaty składa się z kilku części. Najważniejsze są filiżanki ze spodeczkiem i elegancki dzbanek. W serwisie mogą się znaleźć większe talerzyki deserowe, cukiernica i mały dzbanuszek na mleko. Taki komplet służy także do częstowania kawą. Może być ozdobą kredensu i świadczyć o wyszukanym guście właścicieli. Najczęściej w sklepach i salonach z porcelaną, spotyka się kilka rodzajów zestawów. Mogą być dedykowane do herbaty lub kawy albo uniwersalne, deserowe, na różne okazje.

Najpopularniejsze fasony porcelanowych zestawów do herbaty

Galanteria porcelanowa powstaje w renomowanych fabrykach o wieloletniej tradycji. Nad projektami filiżanek pracują często artyści, a designerskie wzory są odzwierciedleniem trendów, jakie panują w wystroju wnętrz. Dlatego zestawy porcelany są idealnym dodatkiem i mogą pełnić także funkcje dekoracyjne. Pięknie prezentują się zarówno w kuchni, jak i w witrynie ustawionej w salonie, bądź w jadalni.

Oto przykłady najpopularniejszych fasonów:

  • proste, minimalistyczne zestawy w kolorze białym lub ecru. Za ozdobę służą tłoczone wzory np. z elementami roślinnymi,
  • wzory zaczerpnięte z natury: kwiaty, zwłaszcza róże, roślinne motywy, liście,
  • motywy geometryczne: kropki, romby, kratki,
  • elementy złocone i srebrzone, np. złote obrzeża na spodeczku i filiżance, złocone ucho,
  • nowatorskie, designerskie formy, np. z kwadratowym uchwytem, prostokątne talerzyki zamiast klasycznych, okrągłych,
  • stylistyka vintage: serwis do herbaty wzorowany na dawnych fasonach, np. art deco, barok, rokoko

Czym kierować się wybierając komplet herbaciany?

W każdym domu powinien znajdować się serwis do herbaty. Warto posiadać nawet dwa takie zestawy. Prosty, klasyczny serwis może służyć do codziennego użytku. Bardziej wyrafinowany komplet z porcelany wysokiej jakości, sprawdzi się podczas rodzinnych uroczystości i wizyt gości. Wyjątkowo ozdobna porcelana o wyszukanych fasonach, tworzona jest, podobnie jak dzieła sztuki. Najpierw powstaje projekt, następnie forma i dopiero na końcu cały serwis. Porcelana wysokiej jakości może być ręcznie malowana i zdobiona.

Porcelana a styl wnętrza

Podczas wyboru serwisu, warto brać pod uwagę styl wnętrza. W salonach porcelany można znaleźć zarówno minimalistyczne i klasyczne komplety, jak i bardziej ekstrawaganckie, nowoczesne oraz w stylu vintage. Szukając odpowiedniego zestawu, warto brać pod uwagę jakość wykonania, motywy dekoracyjne, oryginalny, designerski projekt. Serwis do herbaty jest tak wdzięcznym elementem wystroju wnętrz, że warto postawić na produkt wysokiej jakości. Do podstawowego kompletu zawsze można dokupić dodatkowe nakrycia, dobrać talerzyki deserowe i inne dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *