Istnieje takie powiedzenie „kto rano wstaje, temu Bóg daje”. Bardzo często ludzie narzekają, że nie mogą znaleźć czasu na rozwijanie swoich pasji, ćwiczenia fizyczne, naukę języków obcych czy medytację. Wiele osób ma ogromny problem ze wstawaniem rano, a kiedy nie musimy iść wcześnie do pracy to bywa, że śpimy potem zbyt długo i jesteśmy na siebie źli. Istnieją jednak dobre porady, które ułatwią nam wyjście z łóżka o wczesnej porze.
Dlaczego warto być rannym ptaszkiem
Ranek jest idealną porą, aby zaoszczędzić jak najwięcej czasu. Wieczorami najczęściej nie jesteśmy w stanie robić nic produktywnego. Człowiek jest zmęczony i siedzi do późna przed telewizorem, albo przegląda media społecznościowe. A co jeśli pójdziemy wcześnie spać i wstaniemy o 5-6 rano nawet jeśli następnego dnia nie idziemy do pracy? Wczesny ranek to pora podczas której większość domowników jeszcze śpi. Mamy wówczas spokój i ciszę. Doceniają to szczególnie rodzice małych dzieci. Można wówczas przeznaczyć czas na zabiegi pielęgnacyjne skóry, poranną gimnastykę i zrobienie dobrego śniadania. Badania pokazują, że osoby, które wypracowały sobie już nawyk wstawania wcześnie rano mają nie tylko więcej energii, ale też lepsze samopoczucie przez resztę dnia.
Jak wstawać o wczesnej porze?
Wczesne wstawanie może być trudne dla osób, które do tej pory nigdy nie miały takiej potrzeby. Jeśli postanowisz wstawać z samego rana oto porady dla Ciebie:
1) Stopniowo zmieniaj porę wstawania – jeżeli od razu przestawimy sobie budzik na 5 rano to zapewne po pierwszej pobudce zaraz go wyłączymy, przekręcimy się na drugi bok i dalej będziemy spać. Najlepiej przyzwyczajać się do porannego wstawania stopniowo i budzić się na początku pół godziny wcześniej niż zwykle, a potem co kilka dni nastawiać budzić na jeszcze wcześniejszą godzinę.
2) Prowadź zdrowy tryb życia – osoby, które nie odżywiają się zdrowo, mają tendencję do podjadania wieczorami i piją dużo alkoholu zawsze będą mieć problem ze wczesnym wstawaniem.
3) Wcześniej idź spać – twój organizm potrzebuje odpowiedniej ilości snu, aby się zregenerować. Aby wstać rano o odpowiedniej godzinie nie możesz każdego wieczoru spędzać poza domem, albo oglądać do późna seriale i filmy.
4) Znajdź dobrą motywację – poranne godziny mogą nam pomóc w realizowaniu naszych planów. Nie będziemy wstawać o wczesnej porze jeśli nie będziemy mieć dobrego powodu. Niektórzy wykorzystują ten czas na spełnianie swoich pasji.
5) ubierz się ciepło zimą – kiedy na dworze jest zimno, ciemno i nieprzyjemnie nie sprzyja to wczesnemu wstawaniu. W porze zimowej krótka koszula nocna czy same bokserki nie są dobrym pomysłem. Warto wkładać ciepłą piżamę i skarpetki. Wtedy łatwiej będzie nam wyjść z łóżka.