Jak wybrać pierwszy fotelik samochodowy?

Bardzo ważną częścią wyprawki dla malucha jest fotelik samochodowy. Zapewnia odpowiednią wygodę podczas przewożenie dziecka, ale również właściwie podtrzymuje najważniejsze części ciała malucha. Jest to też ten element ekwipunku niemowlaka, który może zdecydować o zdrowiu i życiu naszego dziecka, ponieważ fotelik jest po to, by można było w bezpieczny sposób podróżować samochodem. Wybór pierwszego fotelika samochodowego to nie lada wyzwanie, dlatego podpowiadamy, jak to zrobić!

Przed zakupem – dowiedz się czegoś

Obecnie mamy nieograniczony dostęp do wiedzy na określony temat, a także doświadczeń i opinii wielu osób. Warto zatem przed zakupem fotelika, dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat. Bardzo pomocne będzie poczytanie opinii na różnych forach i dowiedzenie się, które z komponentów powinien spełniać najlepszy fotelik dla dziecka. W ten sposób będzie Ci łatwiej znaleźć odpowiedni model dla swojej pociechy i porównać go w stosunku do oczekiwanych parametrów i funkcji, które powinien posiadać. 

Odpowiednia waga fotelika samochodowego

Pozycja noworodka w foteliku jest bardzo ważna, ponieważ dziecko posiada swoje własne stadia w rozwoju kręgosłupa. Zła pozycja może zaburzyć ten proces np. poprzez zbytnie przerzucanie ciężaru dużej głowy dziecka z oparcia fotelika na kręgi szyjne. Noworodki wymagają noszenia wraz z podtrzymaniem głowy, dlatego foteliki dla nich przeznaczone, powinny odpowiednio zabezpieczać odcinek szyjny. Dodatkowo zła pozycja w foteliku może doprowadzić do upośledzenia wydolności płuc i zmniejszenia natlenienia krwi. Idealnym fotelikiem samochodowym dla niemowlaka będzie zatem produkt z grupy 0-13 kg, ponieważ jest najlepiej dopasowany do faz rozwojowych noworodka i niemowlaka. 

Fotelik dziecięcy do samochodu a odpowiednie testy

Aktualnie każdy fotelik obecny na rynku musi być kompatybilny z europejską normą homologacyjną ECE R44/04 lub ECE R129, zwaną i-Size. W ramach tych norm przeprowadzane są podstawowe testy dynamiczne. Jeśli jednak chcemy określić, jak bezpieczny jest nasz fotelik dziecięcy do samochodu, powinniśmy zwrócić uwagę na testy zderzeniowe. Najbardziej popularne są testy ADAC i OEAMTC — wynikami tych testów chwalą się producenci najpopularniejszych w Europie marek fotelików. Tutaj warto wziąć pod uwagę modele, które w testach uzyskały cztery lub pięć gwiazdek, czyli ocenę dobrą lub bardzo dobrą. Taka nota otrzymana w testach oznacza, że w zakresie bezpieczeństwa fotelik wypadł dobrze. Warto wiedzieć, że testy tego rodzaju oceniają również fotelik samochody pod kątem łatwości montowania, ilości zajmowanego miejsca oraz jakości tkaniny, z jakiej został wykonany. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *