Już od kilku lat uczelni wyższe stawiają na rekrutację online, a wszystko za sprawą oprogramowania do zdalnej rekrutacji na uczelnie wyższe. Pozwala ono usprawnić pracę osób zatrudnionych do prowadzenia rekrutacji oraz zaoszczędzić czas przyszłych studentów. Jak wygląda rekrutacja w tym roku?
Dokumentacja i wyniki
Oprogramowanie do zdalnej rekrutacji na uczelnie wyższe pozwala złożyć niemal wszystkie potrzebne dokumenty wymagane przez uczelnię bez wychodzenia z domu. Jak to działa? Wystarczy tylko wgrać je do systemu, a następnie zostaną one przesłane do pracownika odpowiedzialnego za przeprowadzenie rekrutacji. Oczywiście oryginały będzie trzeba dostarczyć w wyznaczonym terminie, jednak w praktyce zwykle można to zrobić nawet po rozpoczęciu zajęć na uczelni, tak aby nie trzeba było na nią specjalnie się udawać. Dodatkowo oprogramowanie do zdalnej rekrutacji na uczelnie wyższe pozwala na śledzenie wyników rekrutacji, które pojawiają się w systemie niemalże od razu po ich ogłoszeniu. Dla studentów jest to kolejne udogodnienie, ponieważ nie muszą się denerwować się i stresować, czy zostali przyjęci na studia. Oprogramowanie umożliwia przeprowadzenie rekrutacji na studia każdego stopnia: pierwszego, drugiego, doktoranckie czy podyplomowe. Od decyzji uczelni zależy jednak, w jakim stopniu zostanie ono wykorzystane do rekrutacji. Znaczna część uczelni decyduje się na przeniesienie całego procesu rekrutacji na łącza zdalne, jednak nie jest to jeszcze w Polsce regułą. Z oprogramowania dużo chętniej korzystają uczelnie prywatne, choć dużą popularność zdobywa ono również na uczelniach publicznych.
Nie wszystko zdalnie
Niestety, na niektórych kierunkach niemożliwe jest przeprowadzenie rekrutacji zupełnie zdalnie. Powodem jest fakt, iż odbywają się na nich egzaminy wstępne, na których należy stawić się osobiście. Architektura, aktorstwo, wychowanie fizyczne czy malarstwo to tylko przykłady kierunków, na których kandydat poza doskonałymi wynikami z egzaminu maturalnego musi jeszcze pochwalić się zaliczeniem egzaminu wstępnego. Powoli dąży się do tego, aby egzaminy mogły być przeprowadzane w sposób zupełnie zdalny, jednak w tym roku kandydaci w większości przypadków będą musieli stawić się na nich osobiście. Niemniej jednak oprogramowanie do zdalnej rekrutacji na uczelnie wyższe może pomóc w przypadku, gdy egzamin ma formę jedynie rozmowy, na przykład w kontekście kierunków filologicznych. Choć nie we wszystkich przypadkach rekrutację można przeprowadzić w pełni zdalnie, oprogramowanie znajduje zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach. Jego rozbudowanie może przyczynić się do tego, że niebawem zdecydowana większość egzaminów wstępnych odbywać się będzie online. Choć na razie są to jedynie plany, praktyka pokazuje, że wdrażanie nowoczesnych rozwiązań na uczelniach wyższych, także w kontekście rekrutacji, jest konieczne. Znacznie ułatwia to pracę osobom zatrudnionym na uczelni, a także kandydatom na studia, którzy nie chcą marnować czasu na zbędne wizyty na uczelni jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego.
Szukasz oprogramowania pozwalającego rekrutować zdalnie na uczelnie wyższe? Zajrzyj na stronę: https://kalasoft.pl/.