Porady dla młodej mamy

Gdy kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą, szczególnie gdy jest to pierwsza ciąża, budzą się w niej najróżniejsze emocje. Od radości, ekscytacji, po strach, niepewność i zagubienie. To zupełnie normalne stany, których nie należy bagatelizować. Jeśli w naszym otoczeniu mamy taką początkującą mamę, otoczmy ją opieką i wsparciem. A gdy poprosi o porady, udzielajmy ich spokojnie i bez wywyższania.

Wsparcie podczas ciąży

Ciąża to wymagający czas dla każdej kobiety. Dla jednych spokojny i zdrowy, dla innych trudny i pełen komplikacji zdrowotnych. Dlatego zanim stwierdzimy, że nasze porady są niezbędne, wysłuchajmy po prostu tego, co ma do powiedzenia ciężarna. Być może nie potrzebuje ona konkretnych wskazówek, co towarzyszenia, wysłuchania albo konkretnej pomocy, jak choćby przy sprzątaniu czy zrobieniu zakupów. Można również zasugerować uczestnictwo w szkole rodzenia, które wyposaży przyszłych rodziców w niezbędną wiedzę, która pomoże im przejść przez nową sytuację. Bardzo dużą pomocą może okazać się również kompletowanie wyprawki. Szcżegolnie gdy mamy już starsze dzieci, po których zostały jakieś ubranka, gadżety, akcesoria. Podarowanie takich rzeczy pozwoli młodym rodzicom sporo zaoszczędzić, a my zyskamy więcej miejsca w domu lub mieszkaniu.

Wsparcie przy noworodku

Gdy na świecie pojawi się już dziecko, skala emocji jeszcze bardziej się rozszerza. W końcu do nowych przeżyć dochodzi rekonwalescencja po porodzie, zmęczenie towarzyszące opiece nad noworodkiem. Trzeba pamiętać, że w takim momencie porady, nawet dyktowane chęcią wsparcia, są ostatnią rzeczą potrzebną młodej mamie. To, co rzeczywiście może jej w tym wyjątkowym i trudnym czasie pomóc, to wykonanie konkretnych codziennych czynności, takich jak: gotowanie (każda młoda mama podziękuje za pełną lodówkę i dania gotowe do odgrzania), zrobienie i złożenie prania (przy maluchu pełen kosz brudów na pewno nie poprawia nastroju), zrobienie zakupów (pełna spiżarnia czy dostępność produktów pielęgnacyjnych na pewno wpłyną pozytywnie na nastrój kobiety). Można również zająć się maluchem, czuwać przy nim, gdy śpi lub zabrać go na spacer w gondoli, aby w ten sposób stworzyć warunki mamie do spokojnego i nieprzerwanego odpoczynku. 

Choć słowa mają moc, w tak delikatnych chwilach jak ciąża czy urodzenie dziecka milczenie i po prostu towarzyszenie są na miarę złota. Młoda mama, gdy będzie tego potrzebowała, na pewno sama poprosi o porady i podzielenie się własnym doświadczeniem. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i delikatność, gdy chcemy takiej kobiecie towarzyszyć w tych ważnych chwilach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *