Dlaczego dieta wegańska staje się coraz bardziej popularna?

Weganizm stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Zaczyna to być nie tylko sposób odżywiania się ale i lifestyle – czyli sposób na życie.

Na czym polega weganizm ?

Weganie nie spożywają mięsa, ryb a także mleka, jaj oraz wszelkiego rodzaju nabiału. Ich dieta zatem musi być bardzo zróżnicowana. Składa się szczególnie w produkty bogate w wapń, tłuszcze, żelazo a także białko. Weganie muszą także suplementować niektóre witaminy, których nie są w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem – przykładem może być witamina B12. 

Co jedzą weganie?

W menu wegan powinny znajdować się owoce oraz warzywa, produkty pełnoziarniste i zboża, takie jak m.in. owies, żyto; nasiona i orzechy – słonecznik, pistacje; oraz rośliny strączkowe – soczewica, ciecierzyca. Popularnym produktem jest tofu, które jest bardzo bogate w wapń. Można przygotować z niego wegańską wersję jajecznicy czyli tofucznicę. Z kolei mleko roślinne zastępuje mleko krowie, warto wybierać również te z dodatkiem wapnia oraz witaminy B12. Obecnie możemy na rynku spotkać wiele zamienników produktów zwierzęcych, przykładem może być roślinne mięso.        W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że wysoko przetworzone produkty, nawet te roślinne również nie są zdrowe. Dlatego ich spożycie trzeba organiczać, aby czerpać korzyści zdrowotne z diety wegańskiej.  

Dlaczego weganizm staje się coraz bardziej popularny?

Wielu wegan decyzuje się na dietę roślinną ze względu na kwestie zdrowotne. Prawidłowo zbilansowana dieta wegańska, jak potwierdzają liczne badania naukowe, ogranicza ryzyko zachorowania m.in. na cukrzycę, różne rodzaje nowotworów, czy choroby sercowo – naczyniowe. Drugim powodem dla którego ludzie przechodzą na weganizm jest cierpienie zwierząt, zarówno tych zabijanych na mięso a także hodowanych na potrzeby przetwórtwa mlecznego, czy ze względu na jajka. Kolejnym powodem przemawiającym za dietą wegańską, dzięki którym ludzie zmieniają swój dotychczasowy lifestyle jest ochrona środowiska. Jak podaje wiele źródeł, hodowle zwierzęce, szczególnie krów, przyczyniają się do wzmożonej emisji dwutlenku węgla. Zarówno hodowle jak i pola uprawne (na pasze dla zwierząt) pochłaniają ogromne ilości wody.

Jeżeli dla kogoś dieta wegańska jest zbyt restrykcyjna, nie musi diametralnie zmieniać  swojego lifestyle czyli sposobu życia, jednak ze względu na swoje zdrowie, może po prostu ograniczyć spożywanie mięsa czy produktów odzwierzęcych, będzie to z pewnością krok w dobrą stronę, który przyczyni się także do poprawy stanu środowiska a także ograniczy cierpienie zwierząt. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *