Dziecko, które zdradza zainteresowanie muzyką, ale jest jeszcze za małe, by sprawić mu klasyczny sprzęt muzyczny, z pewnością zadowoli się zabawką imitującą prawdziwy instrument. Małe paluszki dziecka świetnie dadzą sobie radę, gdy w jego zasięgu postawimy keyboard dla dzieci. Z olbrzymią pasją będzie badać dźwięki wydobywające się pod naciskiem klawiszy.
Muzyczny koncert dla lalek i misiów
Dwuletni maluszek będzie brzdąkać, uderzając rączkami w przyciski muzycznej zabawki, która ma zaprogramowane różne odgłosy zwierząt i dźwięki perkusji, klaksonu, pianina, organów itp. Elektroniczny keyboard dla dzieci zasilany na baterie ma bowiem bardzo dużo funkcji. Oprócz tradycyjnych klawiszy są wmontowane kolorowe przyciski dźwiękonaśladowcze, niekiedy w kształcie zwierzątek lub kwiatków, fasolek, kółek. Pierwsze granie będzie na zasadzie poznawania instrumentu i wszystkich jego wydawanych dźwięków.
Nie spodziewajmy się, że od razu coś melodyjnego dziecko zagra dla swoich misiów i lalek. Głównie to będzie tzw. kocia muzyka. Jednak samo obcowanie z tym instrumentem przyniesie maluszkowi sporo radości. Zostanie ono wprowadzone w bogactwo dźwięków i odgłosów z otaczającego świata. Keyboardowa zabawka bogata jest nie tylko w dźwięki, ale także w różnorodność barw. Keyboard dla dzieci najmłodszych jest bardzo kolorowy, przez co jeszcze bardziej atrakcyjny.
Przedszkolak będzie już w sposób świadomy próbować ułożyć melodię, jednak nadal częściej będzie korzystać z zaprogramowanych krótkich utworów muzycznych. Przedszkolakowi możemy kupić już troszkę bardziej „profesjonalny” keyboard dla dzieci. Może mieć już nóżki i stołek oraz mikrofon. W tym wieku dziecko będzie starało się koncertować dla swoich lalek i misiów, a także dla mamy i taty.
W drodze do poważnego instrumentu
Być może bardzo chcielibyśmy, by nasza pociecha nauczyła się pięknie grac na keyboardzie dla dzieci. Jest to możliwe, chociażby wykonując znaną wszystkim melodię piosenki „Wlazł kotek na płotek i mruga”. Możemy być pierwszymi nauczycielami nauki prostych utworów muzycznych. Zabawka ma niewiele oktaw. Zwykle są one dwie, czasami trzy. Pomimo tak małej rozpiętości dźwięków, malec będzie mógł szlifować swój słuch muzyczny.
Odgłosy zwierząt i inne przyciski zainstalowane w keyboardzie dla dzieci będą coraz rzadziej używane. Coraz częściej natomiast dziecko będzie próbowało grać wyłącznie na klawiszach, pomijając wszelkie przyciski dźwiękonaśladowcze. Jeżeli zauważymy taką tendencję u swojego starszego dziecka, możemy pomyśleć o specjalnym keyboardzie z większą ilością oktaw. Może się jednak zdarzyć, że nasza pociecha nie zainteresuje się na długo tym instrumentem. Nie miejmy do niego żalu. Dziecko ma prawo poznawać swoje zainteresowania i je zmieniać, by metodą poszukiwań znaleźć swoją prawdziwą pasję.